MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowe kursy franka szwajcarskiego. Coraz więcej kredytobiorców idzie do sądu. Ile może trwać batalia frankowicza z bankiem?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 roku zapadło ok. 15 000 wyroków w sprawach frankowych. Zobacz, ile trzeba czekać na rozstrzygnięcie przez sąd sporu z bankiem.
W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2022 roku zapadło ok. 15 000 wyroków w sprawach frankowych. Zobacz, ile trzeba czekać na rozstrzygnięcie przez sąd sporu z bankiem. Stadtratte/Getty Images
Kurs franka szwajcarskiego mocno poszybował i przekroczył magiczną granicę 5 zł. Mimo to większość banków nadal zwleka z propozycją korzystnych ugód dla frankowiczów. W sądach piętrzą się pozwy kredytobiorców, a coraz większa liczba spraw wygranych przez franowiczów zachęca kolejne osoby do pozywania banków.

Spis treści

Coraz więcej franowiczów pozywa banki. Ile sporów frankowych rozstrzygnięto w tym roku?

Coraz więcej osób mających kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich postanawia rozstrzygać spór z bankiem na drodze sądowej. Tylko w pierwszym kwartale 2022 roku do sądów okręgowych wpłynęło ok. 16 000 spraw frankowych. Jest to kolejna rekordowa liczba pozwów, bo oznacza wzrost aż o 1/4 to względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Niestety kredytobiorcy skarżą się na bardzo długi czas oczekiwania na rozstrzygnięcie przez sąd sporu z bankiem. Przez pierwsze 7 miesięcy 2022 roku zakończono ok. 10 500 spraw frankowych (dane nie obejmują SO w Warszawie).

Zamknięte sprawy frankowe wg lokalizacji sądów:

  • Łódź (770),
  • Katowice (763),
  • Poznań (749),
  • Gdańsk (691),
  • Kraków (598),
  • Tarnów (20)
  • Radom (15)
  • Sosnowiec (11 – sąd działa dopiero od 1 kwietnia 2022),
  • Krosno (10)
  • Zamość (6).

Natomiast w warszawskim sądzie od 1 stycznia do 30 czerwca 2022 roku zakończono 4479 spraw frankowych.

– Analizując dane, widać, że różnice są znaczące. Wpływ na to może mieć ogólna liczba spraw frankowych w danym sądzie, które zostały zarejestrowane. Ale istotą sprawy powinna być przede wszystkim organizacja pracy, a także utrwalona linia orzecznicza w danym sądzie. Możemy założyć, że w Zamościu, Radomiu czy Krośnie jeszcze ona się nie wykształciła. Sędziowie wstrzymują się z wydawaniem orzeczeń, oczekując na pojawienie się ważnego wyroku Sądu Najwyższego, który usunąłby wszelkie wątpliwości w tych sprawach – komentuje radca prawny Adrian Goska.

Masz kredyt w CHF i chcesz pozwać bank? Sprawdź, jak długo będziesz czekać na wyrok sądu

Prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) uważa, że stosunkowo mało sporów frankowiczów z bankami jest zakończonych, biorąc pod uwagę ponad 80 000 spraw, które są w toku. Wynika to m.in. z braku narzędzi do zwalczania przewlekłości w postępowaniach sądowych. Ewentualne kary za przedłużający się proces płaci Skarb Państwa, a nie sędzia, który zwleka z wykonywaniem czynności związanych z poszczególnymi sprawami frankowymi.

– Z mojego doświadczenia wynika, że średnio ok. 18 miesięcy trwają sprawy frankowe do czasu uzyskania prawomocnego wyroku. Najszybciej takie orzeczenie zapadło po trzech miesiącach, ale była to wyjątkowa sytuacja, gdyż bank uchybił formalnej procedurze. Obecnie termin sprawy, która może trwać najdłużej, został wyznaczony na 9 marca 2025 roku. To oznacza, że rozstrzygnięcie w I instancji może zająć 4 lata – dodaje mecenas Adrian Goska.

Brakuje też wystarczającej obsady w sądach do orzekania w sporach z bankami, co znacznie wpływa na długość poszczególnych procesów frankowych.

– W wielu wydziałach liczba spraw przypadających na jednego sędziego jest za duża. Konieczne jest wzmocnienie wybranych wydziałów cywilnych, ale także mobilizowanie tych sędziów, którzy prowadzą postępowania po kilka lat bez wydania wyroku. Nowych orzekających jest ciągle za mało. Nie ułatwia tej sprawy spór o sposób mianowania sędziów. Te problemy należy rozwiązać w pierwszej kolejności, tak, aby nikt nie mógł kwestionować wyroku, a następnie – zwiększyć liczbę sędziów – analizuje Arkadiusz Szcześniak.

Wydajność sędziów. Braki kadrowe odbijają się na orzecznictwie w sprawach frankowych

Dane zebrane z ponad 40 Sądów Okręgowych (z wyłączeniem Warszawy) pokazują, że od 1 stycznia do 31 lipca 2022 roku zapadło w nich ok. 8300 wyroków w sprawach frankowych. Najwięcej rozstrzygnięć było w Katowicach (617), a w Gdańsku, Poznaniu, Łodzi I Szczecinie po ponad 500. W warszawskim Sądzie Okręgowym w pierwszej połowie 2022 roku, w sporach frankowych zapadły 2454 wyroki.

– Liczba sędziów jest skorelowana z wielkością ośrodka i samego sądu. Orzecznicy tzw. wydziału frankowego w SO w Warszawie zajmują się tylko tymi sporami. Natomiast ci, którzy pracują w innych wydziałach lub sądach, rozpoznają także pozostałe sprawy cywilne. Zbyt mała liczba sędziów na pewno wpływa na czas postępowania. Warto przypomnieć, że na koniec 2020 r. w całym kraju było aż ok. 1000 wakatów na stanowiskach sędziowskich – zauważa adwokat Jakub Bartosiak.

Mecenas Adrian Goska zauważa, że sądy, które mogą się pochwalić największą liczbą wyroków są dobrze zorganizowane. Dodatkowo orzecznicy tych jednostek korzystają z procedury, która pozwala umożliwiającą przygotować się do rozprawy na posiedzeniach niejawnych i przyjmowania zeznać świadków i stron procesu na piśmie.

Batalie kredytobiorców z bankami. Czy jest szansa na szybsze wyroki?

Adwokat Jakub Bartosiak prognozuje, że sukcesywnie będzie rosnąć ilość pozwów składanych do sądów przez frankowiczów. Ogromną szansą na przyspieszenie rozstrzygania sporów z bankami, jest wydawanie przez sędziów wyroków jedynie na podstawie analizy dokumentów. Unikając konieczności przeprowadzania czasochłonnych rozpraw, które trwają kilka lat. Mecenas podkreśla, że w sprawach frankowych spór z bankiem nie dotyczy samego faktu wzięcia pożyczki na mieszkanie, ale zgodność z prawem treści umowy kredytowych – klauzule abuzywne.

Adriana Goski jest jednak dobrej myśli i jego zdaniem w najbliższych miesiącach wyroki w sprawach frankowych powinny zapadać szybciej. Przede wszystkim ze względu na utrwaloną linię orzeczniczą. Sądy starają się też walczyć z opieszałością banków w trakcie trwania procesów. Ale bez znaczącego zwiększenia liczby sędziów i przy tak dynamicznym wzroście ilości nowych pozwów może znacznie wydłużyć się czas oczekiwania na pierwszą rozprawę.

Wyposażenie Twojego przedpokoju

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rekordowe kursy franka szwajcarskiego. Coraz więcej kredytobiorców idzie do sądu. Ile może trwać batalia frankowicza z bankiem? - RegioDom.pl

Wróć na nowadeba.naszemiasto.pl Nasze Miasto