Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa montaż imponującej "kosmicznej" sceny w Parku Sybiraków. W piątek będzie tu koncert główny ESK [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Wideo
od 16 lat
W piątek o godzinie 20 w Parku Sybiraków na osiedlu gen. Andersa w Rzeszowie rozpocznie się Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury. Wśród gwiazd między innymi Brainstorm, Justyna Steczkowska, Sara James.

Rzeszów przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia kulturalnego, jakim jest Europejski Stadion Kultury. To największy i jeden z najciekawszych festiwali w regionie. Wydarzenie łączy muzykę, teatr, fotografię, film i sztuki wizualne.

Wydarzeniem, które przyciąga największą publiczność jest zawsze Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury. Tegoroczny odbędzie się w Parku Sybiraków - 23 czerwca w godzinach 20- 23.30 i będzie transmitowany na żywo na antenie TVP2.

Już rozpoczął się montaż sceny. Marcin Dziedzic, dyrektor Estrady Rzeszowskiej zdradził nam, że w roku Mikołaja Kopernika scena ESK będzie nawiązywała do kosmosu a podczas całego festiwalu nie zabraknie "kosmicznych" atrakcji. W Rzeszowskich Piwnicach zaplanowany jest projekt VOICES OF THE COSMOS stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Łączący osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną.

WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E to z kolei projekt, który z centrum Rzeszowa przeniesie w kosmos. W tej podróży rakietą będzie teleskop i aparat. To okazja do odwiedzenia galaktyk odległych o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice, w których rodzą się nowe światy i to wszystko z Rzeszowa, które jest jednym z nielicznych miast w Polsce o wyjątkowej lokalizacji na mapie, bowiem na jego terenie przecinają się równoleżnik i południk znaczący – 50°N oraz 22°.

SOUND OF SPACE DEBRIS, czyli instalacja audio-wizualna oparta na danych dotyczących kosmicznych śmieci, stworzona we współpracy z Spacebase New Zealand oraz fundacją Precyzja. Ten projekt jest połączeniem sztuki i nauki za pomocą wizualizacji generatywnych oraz syntezy modularnej i ma na celu zwiększenie świadomości problemu kosmicznych odpadów jako zagrożenia dla środowiska kosmicznego.

Koncert Główny rozpocznie Koncert Otwarcia, który ma na celu promowanie młodych i zdolnych twórców, którzy dzięki swojemu talentowi odnieśli muzyczny sukces. Podczas tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy Darię ze Śląska- wschodzącą gwiazdę polskiej sceny muzycznej.

Kolejny punkt Koncertu Głównego to tzw. kolektywy, czyli duety polsko – zagraniczne.
Do udziału w Koncercie Kolektywów zaproszono:

  • Justynę Steczkowską i Brainstorm (Łotwa),
  • BOKKĘ i NOËP (Estonia,),
  • Sarę James i Olenę Usenko (Ukraina)
  • oraz SMOLIK // KEV FOX i Alinę Pash (Ukraina).

Każdy z kolektywów zagra osobny, oryginalny mini koncert dopasowany do estetyki występujących artystów i ich stylu muzycznego. W wyniku tej współpracy powstają międzynarodowe kolaboracje, które pokazują, że muzyka funkcjonuje ponad podziałami, łączy odmienne kultury i zaciera wymyślone przez człowieka granice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto