MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra w szalonych latach 80. XX wieku! Na ulicach duże fiaty i polonezy. Kto jeszcze pamięta takie miasto? Te zdjęcia Was zaskoczą

Alina Gierak, ADA
Kolorowe lata 80. w Jeleniej Górze. Było tłoczno i gwarno
Kolorowe lata 80. w Jeleniej Górze. Było tłoczno i gwarno fotopolska.eu
Lata 80., to lata dzieciństwa i młodości dzisiejszych 40 - i 50-latków. Wielu z nich do dzisiaj z rozrzewnieniem wspomina te czasy w Jeleniej Górze. Zobaczcie, jak było gwarno i tłoczno na ulicach naszego miasta. Gdzie jeleniogórzanie chodzili na imprezy, na kawę, czy zakupy. Jesteśmy ciekawi, czy rozpoznacie wszystkie miejsca na zdjęciach. To będzie podróż sentymentalna, z wieloma tymi miejscami na pewno macie związane miłe wspomnienia. Zobaczcie zdjęcia i poznajcie najważniejsze fakty z tych lat. Sporo rzeczy Was zaskoczy!

Kolorowe lata 80. w Jeleniej Górze

Wielu z was pamieta dobrze te czasy. Wydarzenia były przełomowe, bo to czasy NSZZ Solidarność, ważnych inwestycji w mieście i zmian w wielu rodzinach.

  • 1980 – 1990 – Zbudowano zbiornik Sosnówka. Rezerwuar wody pitnej dla Jeleniej Góry.
  • 1981 – 22.01. - 10.02 – Inspirowany przez Solidarność strajk w jeleniogórskich zakładach pracy. W klubie Gencjana w Cieplicach odbywały się negocjacje MKS Solidarność z Komisją Rządową. Porozumienie
    podpisano 10 lutego.
  • 1981 - W trakcie obchodów 300-lecia otwarcia kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce przewodnicy sudeccy i ratownicy GOPR wybrali św. Wawrzyńca swoim patronem.
  • 1981 13. grudnia – W Jeleniej Górze przystąpiono do wprowadzania dekretu o stanie wojennym. Zasadniczym zadaniem realizowanym przez jeleniogórskie jednostki wojskowe było zabezpieczenie magazynów rezerw
    państwowych. Na ulicach miasta pojawiły się patrole wojskowe. W Jeleniogórskiem 13 grudnia 1981 roku internowano 39 działaczy związkowych, głównie członków Zarządu Regionu NSZZ Solidarność oraz szefów komisji w większych zakładach pracy. Faz internowań było więcej i trwały aż do świąt Bożego Narodzenia. To właśnie wówczas ukuło się określenie o kotlinie - „czerwona kotlina‖.
  • 1982 – Wojska Ochrony Pogranicza wysadziły w powietrze most graniczny na rzece Izera pomiędzy polskim Granicznikiem a czeskim Bukovcem (okolice Orla). 15 lipca 2005 roku, po pięciu latach starań ludzi dobrej woli,
    zrzeszonych między innymi w Towarzystwie Izerskim, działaczy miejskich rad Szklarskiej Poręby i Kořenova, most odbudowano.
  • 1983 – W Jeleniej Górze rozpoczyna się budowa Szpitala Wojewódzkiego.Budowę zakończono po prawie 20 latach budowania.
  • 1983 – Likwidacja linii kolejowej Lwówek Śląski – Świeradów Zdrój.
  • 1983 – W Jeleniej Górze rozpoczyna się cykliczna impreza Międzynarodowy Festiwal Teatru Ulicznego. Inicjatorem jego powstania była dyrektor teatru Alina Obidniak.
  • 1986 9. maja – Z wieży jeleniogórskiego ratusza zaczęto codziennie o godzinie 12.00 grać hejnał Jeleniej Góry. Hejnał miasta został skomponowany przez Natansona w 1958 roku, na jubileusz 850-lecia Jeleniej Góry.
  • 1986 – Likwidacja linii kolejowej Mysłakowice – Kowary – Kamienna Góra.
  • 1987 12.września - Z inicjatywy Radosława Gawlika z dwóch stron wyruszyły na Śnieżkę grupy Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. Demonstranci ze strony czeskiej zostali przechwyceni przez służbę bezpieczeństwa, Polakom udało się dojść i rozwinąć transparent z napisem "Ratujmy Karkonosze".
  • 1988 - Otwarcie nowego dworca autobusowego PKS w Jeleniej Górze przy ul. Obrońców Pokoju.
  • 1989 - Miejska Rada Narodowa w Jeleniej Górze podjęła uchwałę o zmianie nazwy placu Bolesława Bieruta na Pl. Niepodległości.
  • 1989 - Ukonstytuował się 50 osobowy Komitet Obywatelski województwa jeleniogórskiego reprezentujący m.in. organizacje związkowe: "Solidarności", "Solidarności Rolników Indywidualnych", Klubu Inteligencji Katolickiej i in. Jego przewodniczącym został mecenas Jerzy Lachowicz
  • 1989 16. listopada – Powstają parki krajobrazowe wokół Jeleniej Góry: Rudwaski Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Park ten obejmuje 24 tyś ha, ma długość 30 km doliną Bobru na odcinku Jelenia
    Góra – Lwówek Śl.
  • 1989 grudziń – Wyprodukowano ostatnią porcję wiskozowej cieczy w ZWCh „Chemitex-Celwiskoza‖. Jest to faktyczna data likwidacji zakładu trującego środowisko w kotlinie jeleniogórskiej.
  • 1990 19. stycznia – W Teatrze Zdrojowym w Cieplicach odbyło się ostatnie plenum KW PZPR województwa jeleniogórskiego.
  • 1990 2 marca - Odbyło się uroczyste otwarcie orbisowskiego hotelu "Jelenia Góra", przy ul. Świerczewskiego w Jeleniej Górze. Hotel dysponuje 188 pokojami i 4 apartamentami i posiada 4 gwiazdki. Znajduje się w nim
    basen kąpielowy, gabinet odnowy. sklep "Pewexu", restauracja, kawiarnia, sklepy cukiernicze zaś w każdym pokoju telewizor z programem satelitarnym.
  • 1990 17. marca – Na Przełęczy Kowarskiej odbyło się spotkanie przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy z przywódcą opozycji czeskiej Wacławem Havlem.
  • 1990 20. czerwiec – Prezydentem Jeleniej Góry zostaje Marcin Zawiła – rekomendowany przez Komitet Obywatelski „Solidarnośći.
  • 1991 10 maja - Podczas specjalnej sesji Rady Miejskiej głosowano za usunięciem pomnika Wdzięczności z placu Bieruta (później Niepodległości) popularnie zwanego Iwana. Dziś stoi w wydzielonej kwaterze poległych żołnierzy radzieckich.
  • 1991 23 – 25 maj - Na konferencji założycielskiej w Zittau powstaje Euroregion Nysa, pierwsza tego typu instytucja na ziemiach polskich, będąca związkiem trzech państw: Polski, Czech i Niemiec.

Na podstawie "Tędy przeszła historia : kalendarium wydarzeń w Kotlinie Jeleniogórskiej" Edwarda Basałygo .

Obejrzyjcie zdjęcia z tamtych lat

Kolorowe lata 80. w Jeleniej Górze. Było tłoczno i gwarno

Jelenia Góra w szalonych latach 80. XX wieku! Na ulicach duż...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto